Кінбурнській півострів розташований на півдні України і відокремлює Дніпро-Бузький лиман від Чорного моря. Часто його називають Кінбурнською косою, але, якщо бути точним, коса — це власне піщана коса на краю півострова. Пляжі півострова приваблюють орди відпочивальників, особливо популярними вони стали після анексії Криму. Але це все влітку, а я вам розповім, що на Кінбурні можна робити взимку. Провели ми там майже п’ять днів, тому репортаж буде великий, для зручності розіб’ю його на три частини.
Поїхали ми в якості волонтерів до національного парку «Білобережжя Святослава», до чого нас закликає цей рекламний щит. Тільки там рекламують нацпарк «Бузький Гард», що розташований на півночі Миколаївської області, а ми поїдемо на її південь.
День 1
Адміністративно півострів поділений між Херсонською та Миколаївською областями. Причому миколаївський шматок, що займає край півострова, не має зв’язку з рештою областю по суші, саме до нього ми і прямуємо. І якщо влітку доїхати туди досить просто — від Очакова ходять катери, то взимку доводиться довго їхати в об’їзд. Маршрутка з Миколаєва доїжджає до села Геройське, це крайня точка Херсонської області на півострові, й тут закінчується асфальтова дорога. Далі суцільні піски, в нашому випадку — сніги, по яких їздить вахтовий автобус «Урал». Пересадка доволі зручно організована — рейси синхронізовані, та все включено в один квиток.
Ніколи ще на такому не їздив! Усередині доволі тісно і сильно трясе, хоча швидкість не більше 25 км/год.
Ось ми і на місці. Мороз, суцільні сніги та ця вахтовка створюють відчуття, ніби ми приїхали зовсім не на південь до моря, а кудись на далеку північ 🙂
Насправді фотографії з «Уралом» зроблені у день від’їзду, коли вже потепліло і сніг добряче підтанув. По приїзду ж було −10º, така погода тут рідкість, нам, можна сказати, повезло.
Зимові дні короткі, тому поспішаємо до моря, поки не стемніло.
Насправді це не відкрите море, а Ягорлицька затока. Саме ж море зовсім не замерзло, але до нього ми підемо тільки завтра.
Може здатися, що там вдалині водна гладь, і ми теж спочатку так подумали…
Але, підійшовши поближче, з’ясувалося, що це теж лід, тільки прозорий. Замерзло таки все до горизонту.
Берег покритий сумішшю снігу, піску та водоростей — це все робота вітру.
Замерзла протока, що з’єднує прісні озера із затокою. Влітку по ній риба заходить до озер на нерест.
У ці краї прилітають на зимівлю лебеді. Ось невелика зграя вдалечині.
Однак не всім лебедям вдається пережити зиму. Багато хто з них гине та стає кормом для хижаків.
Ось і сонце зайшло. Час вертатися.
День 2
А це вже ранок наступного дня, ми на тому ж місці на березі Ягорлицької затоки. Сонце ще не зійшло, у небі світять Місяць та Венера.
На світанку був виявлений ще один лебединий труп, його голову вже хтось з’їв.
Конячка на випасі. Цікаво, чим вона тут харчується?
Тепер час відправитися до моря.
Знак нам нагадує, що ми знаходимося у регіональному ландшафтному парку «Кінбурнська коса», він був створений у 1992 році. 2009 року його територія увійшла до новоствореного національного парку «Білобережжя Святослава», котрий охопив набагато більшу площу.
Шлях до моря перепиняють солоні озера, але зараз вони все замерзли і можна пройти навпростець.
На попередньому кадрі, якби не теплий одяг, то й не скажеш, що зима. Однак поблизу одразу стає помітно, що берег вкритий льодом.
Незвично бачити море взимку. Тут напевно наді мною посміються жителі Одеси та інших приморських міст 🙂
Пляж крупним планом, але таке можна й влітку зняти 🙂
Ну і як же не скупатись! Я теж спробував, і мені не сподобалося, вода аж надто холодна. До цього я якось занурювався в ополонку, але тоді було набагато тепліше 🙂
Доходимо до краю пляжу, далі починається вузька коса, що переходить у ланцюжок островів. Влітку там гніздиться багато птахів, а на зиму прилітають лебеді.
Оскільки далі простягається заповідна зона, звертаємо вглиб берега і йдемо до затоки.
Виходимо знову до замерзлої Ягорлицької затоки і по її льоду повертаємося на базу.
Це лише початок! Продовження тут
Файно. Ще не доводилося бувати там взимку.